Resort finansów przypomina o ulgach w PIT z tytułu darowizn
Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie przypomniało, że zeznanie podatkowe PIT za ubiegły rok należy złożyć do 30 kwietnia, a "najwygodniej można to zrobić w usłudze Twój e-PIT".
Podatnik znajdzie tam - jak podano - wstępnie wypełnione zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Zeznania udostępnione w usłudze Twój e-PIT uwzględniają niektóre ulgi podatkowe. MF dodało, że w przypadku nieuwzględnionych ulg, np. z tytułu darowizn, podatnik musi wykazać samemu podczas rozliczenia w systemie.
Z ulgi podatkowej w PIT mogą skorzystać osoby, które w roku podatkowym przekazały darowizny na określone cele. "W zeznaniu PIT podatnik może uwzględnić m. in. darowizny przekazane organizacjom non-profit na realizowane przez nie cele wskazane w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (np. wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, na działalność charytatywną i na rzecz osób niepełnosprawnych, na ochronę i promocję zdrowia czy na naukę, szkolnictwo wyższe i edukację)" - podał resort.
Dodał, że ulgi podatkowe dotyczą też darowizn przekazanych na cele kultu religijnego: kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym (zakonom, parafiom).
Rozliczając PIT można także uwzględnić darowizny na cele kształcenia zawodowego przekazane w formie materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, a także publicznym placówkom i centrom.
Z ulgi podatkowej - jak przypomniało MF - mogą również skorzystać osoby, które wsparły odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ulga przysługuje także honorowym dawcom krwi.
Szczególne warunki jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi z tytułu darowizn i informacje jak ją obliczyć znajduje się na stronie podatki.gov.pl
W środę ministerstwo informowało, że urzędy skarbowe od początku tegorocznych rozliczeń PIT zwróciły podatnikom ponad 15,3 mld zł nadpłaconego podatku. Według resortu średnia kwota zwrotu to 2044 zł. Zwrot otrzymało 82 proc. podatników, którzy złożyli już swój PIT i wynikała z niego nadpłata podatku. (PAP)
jls/ pad/
